Jak przygotować się do sesji zdjęciowej

Era smartfonów z bardzo zaawansowanymi aparatami wzbudziła, w niektórych osobach chęć zagłębiania zdjęć portretowych. Kobiety metodami prób i błędów fotografują swoje profile szukając najlepszego ujęcia. Portale społecznościowe wręcz wymuszają na nas wstawianie zdjęć. Każdy z nas ma inny gust fotograficzny, jeden zwraca uwagę na szczegóły na zdjęciu, inny natomiast powie, że fajne zdjęcie i tyle (jest to jest, jak nie ma, to nie ma). Często słyszy się od klientów, że nie lubią siebie oglądać na zdjęciach, że źle wychodzą i co wzbudza zawsze mój uśmiech na twarzy, „ będziesz musiał zdziałać cuda w Photoshopie”. Sporo czasu trzeba poświęcić na pracy nad sobą, żeby zaakceptować swoje ciało, swoje niedoskonałości jakieś znaki szczególne. Umiejętności fotografa i najlepszy sprzęt są bardzo ważne, ale bez współpracy z dwóch stron myślę, że nie stworzy się pięknego zdjęcia. Bardzo ważna dla fotografa jest informacja zwrotna od fotografowanych osób – jesteśmy tylko ludźmi i mamy czasami wątpliwości, czy podobają Wam się nasze zdjęcia, czy zauważyliście coś co może nam umknęło albo coś co my zrobiliśmy specjalnie, a wam nie koniecznie to się podoba albo przeciwnie ten zabieg sprawił, że zatrzymaliście się nad tym zdjęciem dłużej. Tyle byłoby słowem wstępu przejdźmy do konkretów.

Co można zrobić przed sesją?

Przede wszystkim zastanów się do czego potrzebne będą Ci te zdjęcia. Czy jest to pamiątka na lata do której będziesz wracać, czy jest to niechciany prezent i te zdjęcia schowasz głęboko do szuflady, a może zależy Ci, aby zdjęcia wyszły jak najlepiej się da, a boisz się atmosfery i efektu końcowego.

Aby Ci w tym wszystkim pomóc skonstruowałem kilka wskazówek.

1. Koncepcja;

Zastanów się nad idea, czy masz konkretny pomysł lub styl w jakim miałaby być wykonana ta sesja. Możesz skorzystać z gotowych pomysłów na Pinterest lub uruchomić swoją kreatywność.

2. Miejsce i pora roku;

Jeśli zależy Ci na romantycznych kadrach wśród kwiatów musisz zaplanować sesję na wiosnę, chyba że masz dostęp do kwiatów ciętych i chcesz zrobić sesję w studio – wszystko zależy od możliwości i koncepcji. Sesja miejska czy w lesie nie ma ograniczeń, chyba że twoim ograniczeniem jest temperatura na zewnątrz.

3. Stylizacja;

Bardzo ważny punkt, ponieważ twój ubiór jest istotny w efekcie końcowym. Jeśli masz wybrany konkretny styl to dostosuj do niego garderobę. Zadbaj aby rzeczy były czyste, wyprasowane, wygodne i nie krępujące ruchy, tak żeby czuć się komfortowo. Aby nie odwracać uwagi od twarzy fotografowanej osoby, wybieraj jednolite bez napisów rzeczy, uważaj na kratę i paski – aparat ich nie lubi. Można ze sobą zabrać odzież tudzież obuwie na zmianę, w razie wypadku lub zmiany stylizacji. Przy fotografii grupy zadbajcie o harmonię w waszych strojach, może jakiś kolor, wzór przewodni. Aparat lubi kolory więc jeśli decydujesz się na makijaż wykonany samemu, pomaluj się nieco mocniej niż zwykle. Cera powinna być zmatowiona, zakryte wszystkie niedoskonałości skóry i rozświetlona tylko tam, gdzie chcesz żeby się błyszczała. Zadbaj o paznokcie i ułożenie włosów, stań przed lusterkiem i popatrz jakie upięcie podoba Ci się najbardziej albo wybierz kilka i w czasie trwania sesji zmieniaj ich ułożenie, aby urozmaicić swój wizerunek.

4. Rekwizyty;

Piękne na zdjęciach jest odkrywanie, czyli patrzysz na zdjęcie i zauważasz jedną rzecz która przykuwa twoją uwagę, patrzysz drugi raz i zauważasz co innego. Tak jest jeśli dobrze dostosujesz dodatki albo rekwizyty, które będą drugoplanowo pozwalały się odkrywać. Może to być dynia położona gdzieś po boku ładnie udekorowana, jeśli masz motocykl on też może stać w tle, jeśli pasuje do charakteru sesji. Ale równie dobrze rockowego charakteru dodaje skórzana bądź jeansowa kurtka. A lekkości stylizacji można dodać kapeluszem, który również może pomóc w pozowaniu. Na rynku jest bardzo dużo rzeczy które pomagają urozmaicać zdjęcia, ja lubię ich używać w swoich sesjach, dlatego mam ich sporo zgromadzonych.

5. Pozowanie;

Na swoich sesjach staram się, aby nie istniało takie coś jak pozowanie. Sesja z ukochaną osobą powinna być możliwością spędzenia ze sobą miło czasu. Macie się skupić na swojej miłości (wiem że początkowo jest to niezręczne w obecności fotografa), ja mam tylko przedstawić waszą miłość na fotografiach i dawać małe wskazówki, aby było doskonalsze technicznie zdjęcie. Wszystkim wydaje się, że co to za problem stanąć przed obiektywem i trochę się po uśmiechać, przecież to takie proste, no właśnie jest zupełnie na odwrót jest to bardzo ciężka praca, po której czasami jesteś wykończony, wiadomo w zależności od intensywności i charakteru sesji. Fotografowie wiedzą o tym doskonale i jeśli masz potrzebę przerwy, to nie bój się o tym powiedzieć, w tym czasie może się zrodzić jakaś idea, która nabierze zupełnie innego wymiaru. Aby rozluźnić atmosferę możesz zaproponować albo puścić sobie swoją ulubioną muzykę, która Ciebie/Was odpręży i zachęci na przykład do tańczenia, które jest bardzo pożądane, zdjęcia w ruchu mają swój niesamowity klimat. Przy pozowaniu staraj się nie patrzeć w obiektyw, chyba że Cię o to poproszę. Możesz ciężar ciała przesunąć na jedną nogę, wtedy nogi będą smuklejsze. Twarz wygląda lepiej, gdy obniżysz brodę i wyciągniesz szyję przede wszystkim nie zaciskaj zębów. Staraj się nie garbić i gdy pozujesz z dłońmi przy twarzy, nie opieraj się na nich tylko delikatnie muskaj twarz i obróć je bokiem do obiektywu. Pamiętaj że wypoczęta, odprężona i otwarta głowa lepiej współpracuje, więc może warto dzień przed sesją się odprężyć wziąć gorącą kąpiel, zapomnieć o zmartwieniach, obejrzeć fajną komedię i po prostu wcześniej pójść spać. Jeśli się boisz lub nie lubisz stać przed obiektywem, powiedz o tym fotografowi będzie mu się z tobą lepiej pracowało (nie czytamy Tobie w myślach, a strach i niechęć jest normalne i zrozumiałe).

error: Zawartość zablokowana przed kopiowaniem.